W hołdzie Solidarności – Drogi do wolności

Lista utworów:

 1. Stan gotowości
 2. Kto mi zapłaci za łzy
 3. Diamentowa kula
 4. Śmierć dyskotece!
 5. Nasz Ostatni Taniec
 6. Droga Pani z Telewizji
 7. Dwa słowa, dwa światy
 8. Roads To Freedom
 9. I Say Stop!
 10. Feel Like Angel
 11. Why?
 12. Moja edukacja
 13. Szklana pogoda
 14. Przeżyj to sam
 15. Mury

Wytwórnia: Show Time Music Production
Data wydania: 2008
Nośnik: DVD

Skład:
Marta Cugier – śpiew
Grzegorz Stróżniak – śpiew, instrumenty klawiszowe, LIDER
Daniel GOLA Patalas – gitara
Michał GUMA Kwapisz – bas
Mirek Kamiński – perkusja

Siła dźwięku, obrazu i historii… czy można wzbudzić większe emocje?
13 grudnia 2008 roku odbyła się Premiera DVD zespołu Lombard „W hołdzie solidarności -drogi do wolności” pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
„W hołdzie solidarności – drogi do wolności” to widowisko multimedialne stanowiące połączenie obrazu i dźwięku w nowatorski sposób opowiadające historię Polski od roku 1981 do czasów współczesnych. Spektakl jest wehikułem czasu dla wszystkich pokoleń.

Dlaczego Solidarność?
Pomysł na innowacyjne połączenie muzyki Lombardu i historii powstał przy okazji 25 Rocznicy Powstania Solidarności. Inspiracją do napisania scenariusza spektaklu przez Martę Cugier i Grzegorza Stróżniak było poznanie działaczy Dolnośląskiej Solidarności Jarka Chołodeckiego, Ryszarda Chilczuka i Romka Kirstejn z Opola. Artyści poznali losy tych niezwykłych bohaterów Solidarności podczas Gali w Manheim z okazji 50 urodzin i wręczenia im najwyższych odznaczeń za zasługi dla Kraju przyznanych przez Marszałka Województwa Opolskiego, gdzie wystąpili z krótkim recitalem. Spotkanie to zaowocowało wieloletnią przyjaźnią i wieczorami przepełnionymi opowieściami o ich walce o wolność w podziemnej Solidarności i życiu.
Pamięci Górników K.W.K „Wujek”

Ta ciekawość ludzkich losów i historii oraz często zaangażowanie w organizowane przez Solidarność akcje Marty i Grzegorza sprawiła, że w końcu 15.12.2007 roku udało się zarejestrować koncert z okazji 26 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek. Dzięki osobistemu zaangażowaniu wielu osób ale przede wszystkim Społecznego Komitetu Pamięci Górników K.W.K „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981r. zespół zrealizował i zarejestrował DVD „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Koncert, podczas którego na widowni zgromadziła się wspaniała Śląska publiczność wśród której nie zabrakło Rodzin ofiar 9 Górników Poległych w Kopalni Wujek.
„Te obrazy, te słowa i ta muzyka – czułem po prostu podczas koncertu takie same emocje jak wtedy – to niesamowite” – Stanisław Płatek – jeden z przywódców strajku na Wujku

W spektaklu zespół „Lombard” wciela się w rolę narratora. Przenosi nas w świat historycznych wydarzeń, uwrażliwia, zmusza do myślenia ale i często bawi .
Specjalnie dobrany program koncertu, w którym nie zabrakło największych przebojów Lombardu oraz współczesnych utworów, zilustrowano wyjątkowymi materiałami filmowymi, archiwaliami i grafikami wyświetlanymi na trzech wielkich ekranach. Koncert jest wypełnionym patriotyzmem, dojrzałym spojrzeniem na karty najnowszej historii oraz w unikatowy sposób obnażającym paradoksy lat 80’’ w Polsce obrazem.

Spektakl Lombardu zagościł już w wielu miejscach w Polsce i na Świecie:
• W 2005 roku widowisko uświetniało obchody 25 Rocznicy powstania Solidarności,
• W 2006 roku widowisko uświetniło obchody 25 Rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Poznaniu i w Łodzi
• W 2007 roku uświetniło obchody 26 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek
• Na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, spektakl w języku angielskim zaprezentowany został przed międzynarodową publicznością podczas dwóch największych Festiwali Polskich w USA: „Poland on the Pier” na Navy Pier w Chicago i Discovery Poland Festival w Los Angeles – Santa Monica przy współpracy z Konsulatem RP w Chicago.
• We wrześniu 2006 roku odbył trasę po największych ośrodkach polonijnych w USA.
• W grudniu 2006 roku uświetnił Galę z okazji powstania wolnych mediów w Polsce w 25 Rocznicę powstania Video Studio Gdańsk pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Fragmenty spektaklu transmitowała TVP1.
• W grudniu 2007 roku Lombard zaprezentował spektakl w Madrycie w Hiszpanii na zaproszenie Stowarzyszenia Nasz Dom,
• w maju 2008 odwiedził Polaków na Białorusi w Grodnie w 20 Rocznicę Powstania Związku Polaków na Białorusi na zaproszenie Angeliki Borys, Związku Polaków na Wschodzie i Konsulatu RP w Grodnie.
• Fragmenty spektaklu „Lombard” zaprezentował również w 2008 roku podczas Gali z okazji 25 Rocznicy przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie organizowanej przez Instytut Lecha Wałęsy w Teatrze Wielkim w Warszawie. Za promowanie idei Solidarności otrzymał z rąk Lecha Wałęsy wyróżnienia od Instytutu Lecha Wałęsy.
• W 2009 Roku Lombard uczestniczył w koncercie Zaczęło się w Polsce w Gdańsku podczas obchodów 20 Rocznicy Odzyskania Wolności i Obalenia Komunizmu w Polsce
• W 2009 Roku Lombard zagrał trasę koncertową sponsorowaną przez Ministerstwo Kultury Niemiec: Berlin, Monachium, Mannheim, Braunschwig
• W 2010 roku zespół Lombard zagrał trasę koncertową z okazji 30 Lat Istnienia Solidarności – W hołdzie Solidarności – pod patronatem NSZZ Solidarność, IPN i Fundacji Promocji Solidarności
• W listopadzie 2010 r. spektakl gościł na Dniach Kultury Polskiej w Wilnie poświęconych Solidarności oraz w Domu Kultury Polskiej w Solecznikach na Litwie patronowanych przez Wspólnotę Polską i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.
• W czerwcu 2014 r. zespół Lombard zaprezentował spektakl w Ostrowie Wielkopolskim z okazji uroczystych obchodów Rocznicy Odzyskania Wolności i Obalenia Komunizmu w Polsce;
• W lipcu 2014 r. zespół Lombard zagrał mini trasę koncertową w Małopolsce z okazji obchodów Rocznicy Odzyskania Wolności i Obalenia Komunizmu w Polsce pt. Urodziny Wolności.
• We wrześniu 2015 zespół Lombard wystąpił podczas koncertu MY, NARÓD z okazji XXXV rocznicy powstania NSZZ SOLIDARNOŚĆ, transmitowanym przez TVP1;
• W październiku 2015 roku spektakl został zakazany na Białorusi. Zespołowi Lombard odmówiono wjazdu na teren tego Kraju i występu w Grodnie z okazji 10 rocznicy Związku Polaków Andżeliki Borys. Polacy z Grodna uczestniczyli w spektaklu zorganizowanym specjalnie dla nich w Białymstoku pod hasłem „Solidarni z Polakami na Białorusi”;

Widowisko powstało dzięki Fundacji Centrum Solidarności, Wystawie Drogi do Wolności w Gdańsku, Video Studio Gdańsk, autorom albumu „Solidarność 1980-2005”, TVP, lokalnym oddziałom Solidarności i Instytutowi Pamięci Narodowej.