GRZEGORZ STRÓŻNIAK

Grzegorz Stróżniak urodził się 30 kwietnia 1958 roku w Poznaniu – polski muzyk, wokalista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer. Od 16 roku życia pracuje na scenie. Pierwsze lata amatorskie, to zdobywanie doświadczeń w zespole coverowym i licealnym teatrze. Jako nastolatek komponuje pierwsze piosenki do poezji m.in. Adama Asnyka, Władysława Broniewskiego, Bolesława Leśmiana. Mając zaledwie 16 lat skomponował muzykę do utworu „Przeżyj to sam” wówczas z własnym tekstem „Ciche marzenia”, który w latach ’80 z tekstem Andrzeja Sobczaka stał się hymnem wielu pokoleń, protest songiem przeciwko ustrojowi komunistycznemu. W 1978 roku rozpoczął naukę w Studium Sztuki Estradowej, w którym pod okiem profesjonalistów, uczył się historii sztuki, gry na pianinie, śpiewu, kompozycji i choreografii. W trakcie nauki zdobywał szlif estradowy w utworzonym kwartecie wokalnym Vist. Występował z zespołem Alex Band, Orkiestrą Zbigniewa Górnego, towarzysząc najwybitniejszym polskim wokalistom podczas koncertów galowych i festiwali polskiej piosenki.

W 1981 roku założył zespół LOMBARD, w którym do dziś pełni funkcję lidera, kompozytora, wokalisty, muzyka grającego na pianinie, keyboardach, syntezatorach, Hammondzie i innych instrumentach klawiszowych. Wraz z zespołem Lombard nagrał kilkanaście płyt, na których znajdują się dobrze znane i lubiane przeboje. Zagrał ponad 3000 koncertów w Polsce i na Świecie. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku i nagradzany za swoje kompozycje podczas Festiwali w Sopocie i w Opolu. W 1984 roku otrzymał m.in. nagrodę specjalną za kompozycję „Szklana pogoda”. Komponował do tekstów najwybitniejszych polskich tekściarzy: Andrzeja Sobczaka, Jacka Skubikowskiego, Marka Dutkiewicza.

Grzegorz Stróżniak przez wiele lat współpracował, jako kompozytor i muzyk, z Teatrem Polskim w Poznaniu pod dyrekcją Grzegorza Mrówczyńskiego. Skomponował wówczas muzykę do wspaniałych musicali: „Łyżki i księżyc”, „Ujrzana we śnie Wasawadatta, „W krainie kłamczuchów” i do tekstów Marka Koterskiego „Zęby”.

Jego historia artystyczna jest nierozerwalnie związana z historią zespołu Lombard, to jego muzyczne dziecko i tu głównie realizuje się, jako muzyk, wokalista, kompozytor, aranżer, wizjoner.

W 2005 roku miała miejsce premiera spektaklu multimedialnego jego współautorstwa „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” o najnowszej historii Polski, historii Solidarności, za którą otrzymał wiele nagród i wyróżnień w tym m.in.: Nagrodę Specjalną Instytutu Lecha Wałęsy. Koncerty odbywają się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Wystawy Drogi do wolności, Video Studio Gdańsk, Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek poległych 16 grudnia 1981 roku.

Grzegorz Stróżniak znany jest również ze swojego zaangażowania na rzecz potrzebujących, szczególne osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Od wielu lat współpracuje m.in. z Caritas, Olimpiadami Specjalnymi. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień w tym. m.in. Ubi Caritas, Pomocna Dłoń Carita, Nagroda Specjalna Olimpiad Specjalnych.

W 2019 Grzegorz Stróżniak otrzymał wyróżnienie zasłużony Kulturze Gloria Artis.